A facebook-on megjelent 2020. évi túra-összefoglaló némiképp szerkesztett és bővített változata. Azokról a 2020-as túrákról, amikről nem írtam, utólag már valószínű nem fogok, ennek nem érzem szükségességét. Most már mindenképpen lezárom, ezt, lesz, amilyen lesz.
Jelentős részt száraz távadatok következnek, az „Évértekelő” rész némiképp színesebb.
Legjelentősebb részben teljesítménytúráztam, másrészt – főként a GeoGóval – instant túráztam, harmadrészt pecsétet gyűjtöttem két túramozgalommal, de volt néhány rövidebb-hosszabb kirándulás és egyéni túra pusztán az élvezetért és/vagy a társaság miatt.
1.1 teljesítménytúra mozgalmak
Túrafüggő érem: a túrafüggőre egy jelentős részben a neve miatt regisztráltam, de részben, hogy megbízhatatlan asztali gépem helyett „felhőbe” (más szerverére) költöztessem a dokumentációt. A „mozgalom” előnye, hogy minden nyilvánosan meghirdetett teljesítménytúra és önálló kiírású instant túra elszámolható benne (elmagyarázni bonyolult, egyszerűbb átnézni a listát). Az egyetlen nehézség pusztán a megfelelő számú tájegység összegyűjtése (ez sem bonyolult egyébként például a Turista Kékszalag éjszakai 50-e 50 kilométerrel megjelenik a Börzsönynél, miközben egy métert sem halad a Börzsönyben). A pontos eredmény ezüst, de lehetett volna ezüst+bronz is, ha kedvem van kifizetni a vaskos díját az éremnek (remélem legalább szép lesz).
TTMR (Teljesítménytúrázók Minősítési Rendszere): szintén egy regisztráció és felhőbe költöztetett nyilvántartás eredménye. Valamint egy alkalmi túratárs jó szándékú figyelemfelhívásának eredménye. Itt a tájegység sem számít, ha jól értelmeztem a kiírást, csak a TTT (Teljesítménytúrázók Társasága) saját pontozási rendszere. Ebben viszont csak klasszikus teljesítménytúrák elszámolhatóak, instant túrák nem. Egyelőre elbírálás alatt (erről már kaptam visszajelzést), tavaly ezüstöt ért ennyi TTT pont.
Pest Megye Teljesítménytúrázója: az utolsó pillanatban regisztráltam rá. Alapvetően Budapestről könnyen begyűjthető, éppen csak a Gödöllői-dombság területén rendezett viszonylag kis számú teljesítménytúra okoz nehézséget. Emiatt lett bronz. Ha jól számolom, több mint 650 kilométerrel meglett volna az ezüst is.
Budapest Kupa: kis kupa, 12 hivatalos teljesítéssel (ennyin nem felejtettem elvinni a füzetet, vagy pecsételtetni...). „Ez a kupa, ami akkor is megvan, ha nem akarod.” Alapvetően nem értem a kiemelt és különösen kiemelt (25 és 50 túra) teljesítésére hajtókat, ez a Budapestre való bezárkózás eléggé elveszi a teljesítménytúrázás örömét.
VIDE (Verőcei Ifjúsági Diák Sportegyesület) kilométergyűjtő: ez végül bukás. Két túrát láttam csak megrendezve, ha volt is több, azokat nem láttam. Ebből csak az év eleji Börzsöny Kapujára jutottam el, a Sisa Pista emléktúra 50-es teljes távját a Pilis 50-nel egy hétvégén rendezték meg, így nem tudtam rá elmenni.
1.2 teljesítménytúrák
A teljesítménytúrákból 937 kilométer jött össze, összesen ( az „egyéni túraként meghirdetett” bújtatott teljesítménytúrákkal együtt), 42 túra alatt. A távadatok a Teljesítménytúrázók Társasága által elismert adatok szerint számolva, megtippelni sem merem, mennyivel több vagy kevesebb volt a tényleges táv.
Azaz ritkábban teljesítménytúráztam a heti átlag egynél, ez részben a járványhelyzet, részben a munkabeosztásom miatti eredmény.
Átlagosan 22 km átlag túránként (ebben egy 0 km-esként elismert túra is benne van). A legrövidebb és leghosszabb 4 illetve 8 túra távja nélkül kicsit rosszabb eredmény jön ki, nagyjából 21 km. Azaz jövőre több hosszabb túrát kell majd vállalnom, ha a járványhelyzet miatt lehetséges lesz.
2. GeoGo és egyéb instant
Ha nem volt szabad hétvégém, vagy nem rendezték teljesítménytúrákat, leginkább ezzel játszottam.
386 km összesen, 23 túra alatt. Azaz átlagosan csupán 16,7 km. Igaz, a leghosszabb túrát így teljesítettem, a Budai Kilátások 50-et. Itt lusta vagyok kiszámolni a legrövidebbek és leghosszabbak nélkül az átlagot, nem tudom mi változna, de az előző számolás is feleslegesnek bizonyult...
Ez egy Geogo Kupa ezüstöt ér.
Egyéb instant túraként csak a Szénás Kör – kis kört teljesítettem, ami 31,1 km. Ennek távja a fenti számításba nincs benne.
4. Pecsétgyűjtős túramozgalmak
Országos Kéktúra: csak 60 km idén. Ha így haladok tovább a következő tíz évben tudom mi lesz nyári szabadság alatti program. Mivel a Budapesttől távolabbi részek vannak hátra, azon szakaszok teljesítése jelentős részben olyan külső tényezők függvénye, mint a járványhelyzet miatti intézkedések szigorúsága.
Pilisi Vándorlás: 81 km, ha tavaly jól számoltam. Ezzel befejeztem ezt a mozgalmat, és nem is tervezek belőle hivatalosan újrázni, még ha nem hivatalosan egy-két részét újra is fogom járni.
Hogy 2021-ben mit vállalok ez ügyben főleg a járványügyi intézkedések függvénye. A Börzsönyi Kéktúra remélhetően mindenképpen sikerül, persze jobb lenne, ha a Kijárási tilalom szabályai enyhülnének, így akár két részletben is teljesíthető lenne. Vagy akár egy részben is, de ez elég erős vállalás volna a részemről. A Pest megyei Piros akár a jelenlegi szigorú kijárási korlátozások figyelembevételével is könnyen teljesíthető, itt csak az igazolópecsétek elérhetősége okozhat nehézséget, meg a viszonylag nagy táv. A Holló-kőtől a Vörös-kőig szintén egy rövidtáv, de azt sem tudom, létezik-e még. Ennél a dunai átkelés, a korai indulás és az esetleges késői érkezés, valamint a pecsételőhelyek nyitvatartása okozhat nehézséget. A Közép-Dunántúli Piros szintén középtávú terv, hogy 2021-ben vagy később, az majd elválik. Persze a Piliscsabai Természetjáró Egyesület (PI-TE) rövidke túramozgalmait is könnyen teljesíthetem, ha a többi megoldhatatlan külső nehézségbe ütközne.
„Évértékelő”
Nagyrészt szubjektív összefoglalása 2020-nak.
Az eredeti terveim jelentős részben meghiúsultak. Túlnyomó részben a járványhelyzet miatt.
A teljesítménytúrák váltak fő profillá, ez tervek szerint 2021-ben is így marad.
Sajnos a teljesítménynövelés részlegesen jött csak össze, 50 kilométernél hosszabb túrát nem tudtam vállalni, ami körülbelül tíz kilométer javulás 2019-hez képest.
Járványhelyzet miatt sajnos főleg a Budai-hegységet voltam kénytelen járni. Közel van, szeretem és tele van emlékkel, emiatt sok kilométerem lesz itt 2021-ben is. Viszont remélem nem csak himihumi rövidtávokból, hanem közép és esetleg hosszútávokból is. Kiemelésre érdemes a Zöld 45 (itt találkoztam M-val, és G-vel, rendes táv, vonalas túra), a Cimbora 50 (itt érintettem kizárólag a Budaörs melletti kopárokat, de erről részletesen írtam), a Határjárás (remélem lesz teljes táv is belőle 2021-ben), a Budai Kilátások 50 (a leghosszabb táv 52 kilométerrel, az első ötvenes életemben), esetleg a Budai Trapp (2021-ben sajnos ki fog maradni). Teljesen szubjektíven a Hűvösvölgyi lépések (hosszú kihagyás után az első TT), a Budai Piros túra (vonalas, szép), a Széchényi-hegyről Széchényi hegyre éjjel (tetszett, élveztem, semmi különös), a Virágos-nyergi séta éjjel (szép, élveztem).
A Pilisben és a Visegrádi-hegységben is volt egy bő száz kilométer teljesítménytúra, a Pilisi Vándorlás és néhány GeoGóval teljesített túra (ezek nem önálló kiírású instantok voltak, csak az élvezet a GeoGo pont, és a szép Orbán Imre féle kitűzők miatt csináltam). Kiemelésre érdemes a Turista kékszalag (remélem 2021-ben a teljes távnak is neki tudok menni), a Pilis 50, a Pilisi Trapp. Nem is nagyon volt más, talán csak a Kevély 20. Mivel elfogult vagyok ezzel a tájegységgel, minden túra külön említést igényelne. A PMTT ide számolja a Keddi Kutyagolót is…
A Börzsönyben is szűk száz TT, valamint a Denevér-kör 30 km-e. Ahhoz képest, hogy Börzsönyre akartam koncentrálni 2020-ban, kevés. Mivel ez is a legkedvesebb tájegységeim egyike, természetesen minden túra kiemelésre érdemes. A kudarcaim miatt a feladott Bakancsok a Duna Irányába (újrázni fogok, remélem O. még szóba áll velem, és diktálja majd a tempót), a Száztíz éves a Börzsönyi Sísport (szűk félórás szintidőtúllépés, emiatt a PMTT-ban nem is regisztráltam a túrát). A Börzsöny Kapuja viszont siker, visszaállítottam a 2018-as távrekordot; és persze szép. A Szent László Hadosztály emléktúra év végére (rövid táv, csodás Nyugat-Börzsöny, volt idő nézelődni, megérte, sok év után újra a Nagy-Galla), Föl a Csóványosra (szép, a kedvenc csúcsom, részletezzem?).
Egyéb budapesti túrákból van vagy 80 km-em, ami jól jött a PMTT-hoz (ezt nagyrészt az Alföldhöz számítja a mozgalom), mert amúgy csak egy 22 km van az Alföldön, az is Pest megyén kívül. A Keddi Kutyagoló és a 11 km a XI. kerületben, meg talán az Álompart érdemes említésre, ezek is csak szubjektív okokból.
A Vértesbe is visszajutottam, 62 km távra és Katonasírok a Vértesben GeoGós huszonvalamennyi. Friss szerelem ez a vidék, majd még rágódok rajta. 2021-ben remélem több kilométert gyűjtök itt..
A Bakonyba sajnos egyszer jutottam csak el, az Öreg-Bakony teljesen kimaradt, ez 40 km-t jelent nagyjából, amiből 25-30 gyönyörű. Szóval a Keleti-Bakony felsorakozott az Öreg-Bakony mellé, azt hiszem.
A Mátrába is visszatértem kétszer, szép és nehéz terep, imádom, remélem jövőre több lesz.
A Keszthelyi-hegységbe 2018 óta vissza akartam menni, 32 km-re sikerült is. Második körben nem voltam annyira elragadtatva, de ha a Kőről kőre Kupába instantok is elszámolhatók, esetleg újrázom belőle instantban.
A Gödöllői-dombságban csak 32 km TT és huszonvalamennyi geogo. A PMTT miatt remélem jövőre több lesz. Szeretem ezt a tájat, de sajnos kevés a teljesítménytúra errefelé.
Mezőföld... jövőre talán egy nappalt is rá tudok szánni, éjszaka nem láttam belőle sokat, nagyjából 15 km alatt.
Sokkal több kedves és rokonszenves emberrel találkoztam a túrák alatt, mint amennyinek az arcát meg tudom jegyezni, nem hogy a nevét, de azért így is bővült a kapcsolati hálózatom, ami meglepő.
Roppant kedves és befogadó közeg ez, mindenképpen ajánlom azoknak, akik valami könnyű és élvezetes sporttevékenységet keresnek, vagy a legtöbb sport versenyszelleme taszítja őket.