Eredetileg egy komolyabb távra optimalizált fel a Csóványosra! instant volt tervezve mára, de végül maradt ez az átlagos körülmények között könnyed instant. Igaz, most nem voltak átlagosak a körülmények.
A túra néhány éves múltra tekint vissza, a TTT teljesítménytúra naptárában vezetett túraként 2018. 12. 21-re volt meghirdetve a második rendezésként. A TTT saját honlapja (akkor még a TTT túranaptár – úgy tűnik – külön honlapként nem létezett) 2017. decemberi 21-re új túraként hirdette meg, szintén vezetett túraként, szóval ezek szerint 2017 óta létezik, vagy próbál létezni. Tavaly év végére volt előbb rendes teljesítménytúraként, majd vezetett túraként volt meghirdetve, aztán teljesen törölték. A tavalyi törlés nyilván a járványhelyzet miatt történt. A vezetett jelleg okára esetleg rá tudok majd kérdezni (sajnos erre nem került sor), tippem szerint a viszonylag hosszan nem turistaútra kijelölt nyomvonal miatt van így. GeoGóban viszont gond nélkül elérhető a túra.
Érdemes is elérni.
Bár gyerekkorom óta kódorgunk a Pilisben és Visegrádi-hegységben, néhány éve többé-kevésbé komolyan túrázunk itt (talán tíz éve is van már), és amennyire lehetőségem van rá rendszeresen túrázom teljesítménytúrázóként is, de ez a túra tudott újat mutatni.
Úgy írom ezt, hogy bejártuk már a régi zöld jelzést a lepencefürdői szállodától, a Vaddisznós-völgyet (a Duna és a Prédikálószék felé vezető nem jelzett út között, elő kellene keresni egy rendes Cartographiás térképet a helymeghatározáshoz), illegálban az Esztergom-Kertváros melletti szigorúan védett övezet tervezett zöld sáv jelzését; megnéztük a Vaskapu-sziklát, és a Dunabogdány melletti nem jelzett úton lévő forrást (talán a Khüllenberg-forrás, de nem emlékszem már rá). De persze néhány dolog kimaradt, csak amiről tudok: Rám-hegy, a Bányatető-kilátó, Kucsera Ferenc-forrás, Kada-csúcs a Gyulai Pál-pihenő és bizonyára ezernyi látnivaló, amiről nem is tudok.
A Ziribár és a Szarkofág-kő is ilyen kihagyott látnivaló volt, amit végre sikerült pótolni, köszönhetően Orbán Imrének (és társainak).
Mellesleg egy szép húszas, vonalas túrán. Alapvetően szeretem a vonalas túrákat, de ezt már ezerszer leírtam.
A fő nehézség a nem jelzett utak miatt a tájékozódás.
Az eleje persze egyszerű: Pilisszántótól a kerékpárút az aszfalton a Szántói-nyeregig. Onnan a zöld sáv a Hosszú-hegyen keresztül. Régen jártam már be, és a vékony hó is külön élményt jelent, de persze nem ez a sokszor bejárt szakasz túra legjobb része.
A nem jelzett szakasznál már sűrűn kell nézni a tracket, a turistajelzés nélküli erdészeti utak persze nem jelentenek nagy élményt, de a Ziribárra felvezető ösvény már igen. A hegytetőn is csodás az út, még kilátás nélkül is, szóval remélem tiszta időben is meg tudom majd nézni ezt még.
A Ziribári-zsombolyt ugyan nem találjuk (elvileg közvetlenül az út mellett van), de remélem majd legközelebb.
A Macska-barlanghoz vezető út (vagyis pontosabban: utak) részben új(ak) nekem, ha nem is túl látványos(ak). A kék barlang jelzés ösvénye már szebb, és persze olyan régen láttam, hogy szinte teljesen elfelejtettem már.
Onnan a kék sáv egy újabb ezerszer bejárt, emiatt unalmas út. A Kevély-nyereg havasan viszont gyönyörű.
Onnan a zöld egy újabb kötelezően letudandó szakasz, bár ez is a sokadszori bejárás, és az idegesítően kitartó, áztató eső következménye, elsőnek nagyon szépnek láttam ezt is.
A Szarkofág-kő környékére vezető kitérő viszont egészen elképesztően szép, kár hogy nem volt hangulatom megfelelő képet csinálni róla.
Végezetül talán annyi, hogy remélem még lesz alkalmam bejárni a túrát, más időjárási viszonyok között is. Ez még a jövő zenéje, persze, ki fog derülni.
Végezetül pár kép, a reprezentativitás és bármiféle profizmus igénye nélkül: